Co dalej z ceną jabłek przemysłowych?

jabłka przemysłowe

Dominująca na rynku firma przetwórcza obniżyła dziś ceny zakupu jabłek przemysłowych. Przed Świętami próba zbicia ceny nie udała się. Jak tym razem postąpi branża przetwórcza?

Dziś dominująca w kraju firma przetwórcza obniżyła ceny skupu jabłek przemysłowych dla dostawców do poziomu 0,52 zł za kilogram. Pozostałe zakłady albo utrzymały cenę, albo obniżyły ceny o symboliczny grosz czy dwa. To już druga taka sytuacja w ostatnich miesiącach, gdy dominujący podmiot jako jedyny obniża ceny. Przed świąteczną przerwą w produkcji próba ta nie udała się, a pozostałe przetwórnie utrzymały ceny. Miejmy nadzieję, że i tym razem tak będzie.

Taka polityka zakupowa jest oczywiście zrozumiała z punktu widzenia każdej przetwórni. Bez względu na moce przerobowe kilkugroszowa obniżka to znaczące oszczędności. Jest to bez wątpienia próba wykorzystania sytuacji rynkowej. Brak możliwości eksportu na Wschód i nadmiar jabłek na rynku to argumenty do obniżek. To także wzrost znaczenia tego kanału zbytu – przetwórstwa. Niemniej z drugiej strony mamy bardzo wysoki popyt na produkt przetworzony (koncentrat i soki NFC). Jest on notowany zarówno w kraju i za granicą.

Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych była od początku roku bardzo stabilna. Dopiero w ciągu ostatnich dni dostawcy byli często informowani o spadku ceny. Jak zazwyczaj w tej branży, sytuacja na rynku koncentratu jabłkowego nie jest przyczyną ruchów cenowych. Czekamy na rozwój sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here