Co słychać w hurcie? Bronisze, 15.11.2021

bronisze ceny jabłek

Sprzedający na rynku hurtowym sadownicy mówią o „słabym handlu”. Podaż jabłek nadal jest stosunkowo duża, natomiast bardziej niepokoi dzisiejsza, bardzo mała liczba kupujących. Zainteresowanie drobnymi sortami jabłek nadal jest bardzo małe.

Większość najpowszechniej uprawianych odmian jest sprzedawana po około 20 zł za skrzynkę (1,33 zł/kg). Jest to obecnie swego rodzaju standard. w takich cenach sprzedawany jest Szampion, Jonagored, Red Jonaprince czy Ligol. Oczywiście ceny przy hurtowych ilościach są nieco niższe.

Drożej sprzedawane jest Lobo, maksymalnie 25 zł za skrzynkę (1,66 zł/kg). Próby sprzedaży nawet najwyższej jakości jabłek odmiany po 30 zł kończą się niepowodzeniem. Kupujący nie godzą się na takie stawki. Po 30 zł za skrzynkę (2,00 zł/kg) sprzedawana jest Alwa. Najwyższa jej jakość jest wyceniania na 35 zł (2,33 zł/kg). W takich cenach sprzedaje się mniejsze ilości. Sprzedaż tych odmian, a także Cortlanda czy Boskoopa jest dosyć płynna, a popyt wyraźnie wyższy niż w przypadku pozostałych odmian.

Dobrze mają się natomiast gruszki. Dominuje Konferencja. Średniej jakości „przełamana” Konferencja jest sprzedawana po 60 zł za skrzynkę (3,00 zł/kg). Gruszki najgrubsze, najwyższej jakości to maksymalnie 75 zł (3,75 zł/kg). W przypadku gruszek podaż nie przewyższa popytu i handel przebiega płynnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here