Co z Goldenem na soki?

jabłka przemysłowe

Jedną z alternatywnych dróg sprzedaży jabłek przemysłowych odmiany Golden Delicious była sprzedaż z przeznaczeniem na soki. W tym roku jak na razie obserwujemy mniejszą ilość takich ogłoszeń. Z czego to wynika?

Od wielu sezonów „suchy przemysł” z odmiany Golden Delicious był skupowany po nieco wyższych cenach od pozostałych odmian. Znacznie wyższy w porównaniu do innych odmian był również popyt. Wynikało to z właściwości odmiany w procesie tłoczenia, a także eksportu na Zachód.

Tymczasem mniejsza ilość ofert zakupu zakupu tytułowej odmiany wynika właśnie z mniejszego eksportu surowca do Niemiec. Jak relacjonują nam przedsiębiorcy, którzy zajmują się takim handlem od lat, Niemcy najpierw chcą zagospodarować swój, krajowy surowiec.

Przeczytaj także: W Niemczech nie opłaca się zbierać jabłek

Obecnie przeważają oferty zakupu na poziomie 0,40 – 0,42 zł/kg netto. Z drugiej strony sadownicy oczekują stawek na poziomie 0,50 – 0,60 zł/kg. Oczekiwanych cen nie można nazwać wysokimi, biorąc pod uwagę wydajność odmiany w przetwórstwie i tegoroczne koszty produkcji.

Oczywiście sytuacja może zmienić się bardzo szybko, ponieważ aktualnie trwają jeszcze zbiory. Podaż jabłek owszem, jest duża, ale będzie malała, ponieważ wielu sadowników nie decyduje się na przechowywanie jabłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here