Dane, które otrzymaliśmy od PIORiN-u, ukazują kluczowe zmiany w eksporcie gruszek. Wynikają on przede wszystkim z wyższych cen niż przed rokiem.
Tak jak w przypadku jabłek, w grudniu 2023 roku wysłaliśmy poza Unię Europejską znacznie mniej gruszek niż rok wcześniej. Spadek wyniósł aż 46% rok do roku. Niemniej wynika on w dużej mierze z niższych zbiorów oraz rosnących cen w Polsce i w krajach Beneluksu.
Przygotowaliśmy dwa wykresy dotyczące eksportu gruszek: pierwszy przedstawia eksport w grudniu w trzech ostatnich latach, a drugi ukazuje strukturę eksportu w ostatnim miesiącu 2023 roku. Widać na nim jak na dłoni, jak ważne są dla nas rynki wschodnie…
Nie Białoruś, lecz Kazachstan
Jak wiemy, w przypadku gruszek na Białoruś trafiają przede wszystkim gruszki nieco niższej jakości. Przede wszystkim reeksportowane przez polskich przedsiębiorców owoce drugiej klasy z Belgii i Holandii.
W grudniu największym rynkiem docelowym dla gruszek z Polski po raz pierwszy nie była Białoruś, lecz Kazachstan, który odpowiadał za ponad połowę wysyłek. Białoruś była na drugim miejscu. Pozostałe cztery kraje nie miały już dużego znaczenia dla naszej wymiany handlowej.
Gruszek od miesięcy nie dotyczy embargo
Warto dodać, że białoruskie embargo dotyczyło gruszek jedynie przez 4 miesiące. Od końca kwietnia 2022 można je w pełni legalnie eksportować na wschód, gdyż są wyłączone z listy zakazanych produktów.