Gdzie rozeszło się 3 złote z każdego kilograma Goldena?

Jakość sprzedawanego w Biedronce Golden Deliciousa jest pierwszorzędna. Cena, jaką musi zapłacić konsument za taką jakość również jest nieco wyższa – 3,99 zł/kg. Niestety,  sadownik otrzymuje jedynie niewielki ułamek ceny detalicznej, bo Goldena może sprzedać średnio po 1 zł/kg. Zysku trudno się dopatrywać biorąc pod uwagę koszty produkcji. 

Jabłka Golden Delicious widoczne za zdjęciach, które obecnie można kupić w Biedronce są bardzo wysokiej jakości. Dostarczyły je krajowe grupy producenckie. Jak widać na załączonym zdjęciu „nie ma się do czego przyczepić” może z wyjątkiem stawek, jakie za taką jakość otrzymuje sadownik…

Dziś za Goldena sadownik otrzymuje najczęściej 1,10 zł za kilogram. Po sortowaniu jest to zazwyczaj około 1,00 zł za kilogram średnio z całej partii. Produkcja odmiany do najprostszych nie należy więc tym bardziej wysoka jakość powinna być premiowana. Niestety cena na poziomie kosztów produkcji jest tego zaprzeczeniem.

Golden Delicious jest droższy także w detalu. W największych marketach najczęściej spotkamy się z ceną 3,99 zł za kilogram. Jak widać jedynie 25% ceny detalicznej trafia do producenta, który niezmiennie ponosi największe koszty i ryzyko. 4 zł za kilogram jabłek wysokiej jakości to nie jest wysoka cena, zwłaszcza wobec rosnących kosztów i inflacji. 50%-owy udział producenta w cenie detalicznej postuluje Związek Sadowników RP, ale także dziesiątki związków rolniczych na zachodzie Europy.

Grupy producenckie, pozostali dostawcy i markety zarabiają na każdym kilogramie odmiany, na której nie zarabia producent. Ceny sprzedaży do marketów pozwalają sortowniom na podniesienie cen zakupu. Z drugiej strony pośrednicy stale zasłaniają się rosnącymi kosztami (co też jest prawdą). Najwięcej zarabia ostatnie ogniwo (market) równocześnie mając najniższe koszty i ryzyko.

 

2 KOMENTARZE

  1. cena za jaką daję Golden to 1,2
    teraz niech grupa pokaże cenę jaką dostaje od Biedronki i będzie wiadomo kto zarabia.
    koszt pakowania kiedyś był opublikowany chyba 1,24 do kilograma za to aby było jabłko takie jak na foto, premium

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here