Interpoma 2022 już w listopadzie

Już wiadomo, że Interpoma odbędzie się 17-19 listopada br. w Bolzano (Włochy) i będzie to wielki powrót wydarzenia stacjonarnego po przerwie wywołanej pandemią COVID-19. Ostatnia konferencja odbyła się on-line i cieszyła się dużą popularnością stąd organizatorzy tegorocznej edycji „na żywo” (fot. 1) liczą na bardzo wysoką frekwencję zarówno, jeśli chodzi o wystawców, jak i odwiedzających. Kwietniowe targi Fruit Logistica (5-7.04.2022 r.) były okazją do zaprezentowania programu Interpomy szerokiemu gronu dziennikarzy branżowych z całego świata (fot. 2) podczas konferencji prasowej.

fot. 1 Konferencja prasowa dotycząca targów Interpoma 2022

Jak informował prowadzący konferencję Thomas Mur, dyrektor Centrum Wystawienniczego Fiera Bolzano, Interpoma to od ćwierćwiecza światowy punkt odniesienia dla osób w jakikolwiek sposób związanych z biznesem jabłkowym. Tematy podejmowane zarówno podczas kongresu, jak i na stoiskach wystawców Interpoma pokazują cały zakres w dziedzinie uprawy, przechowywania i sprzedaży jabłek. W tym roku tematyka kongresu wybiega nieco w przyszłość, podejmując dwa bardzo aktualne tematy: cyfryzację i zrównoważone wykorzystanie zasobów w przemyśle jabłkowym – będą to dwa wspólne wątki przewijające się przez cały program imprezy.

fot.2 Kwietniowe targi Fruit Logistica były okazją do zaprezentowania programu Interpomy szerokiemu gronu dziennikarzy branżowych z całego świata

Jak wyjaśniał T. Mur podczas konferencji, przygotowania do tegorocznej edycji targów Interpoma idą pełną parą, a zainteresowanie wystawców jest po raz kolejny bardzo duże. Hale wystawiennicze są już prawie w pełni zarezerwowane i jak zawsze będzie obecna tam duża liczba wystawców spoza Włoch. Do tej pory otrzymaliśmy potwierdzone rezerwacje ze Stanów Zjednoczonych oraz z krajów europejskich, takich jak Belgia, Dania, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Holandia, Austria, Polska, Czechy, Serbia, Hiszpania, Szwajcaria i Węgry – mówił. Jak zawsze, ta edycja targów Interpoma będzie pełna innowacji i możliwości biznesowych, o których w dalszej części konferencji wspominali także inni prelegenci, jak dr Walter Guerra, pełniący obowiązki organizatora oraz Gerhard Dichgans, który oddał organizację targów w ręce młodszego kolegi.

Kongres Interpoma

W tym roku po raz pierwszy międzynarodowy kongres branży jabłkowej będzie koordynowany przez Waltera Guerrę, od 2005 r. kierownika grupy roboczej ds. sadownictwa w Centrum Badawczym w Laimburgu, a od 2021 r. zastępcę dyrektora tego centrum. Kongres Interpoma odbędzie się w dwa poranki, 17 i 18 listopada. Pierwszy dzień będzie prowadzony przez Gerharda Dichgansa, który przez prawie 30 lat był dyrektorem stowarzyszenia branżowego VOG, i skupi się na nowej dynamice w amerykańskim przemyśle jabłkowym. Dzień drugi będzie poświęcony tematyce zrobotyzowanych zbiorów i obejmie wszystkich głównych światowych producentów robotów zbierających, którzy również zaprezentują i pokażą swoje innowacyjne maszyny.

Nagroda Interpoma

Konkurs Interpoma Award 2022 jest organizowany przez Centrum Wystawowe Fiera Bolzano we współpracy z Wydziałem Nauki i Technologii Wolnego Uniwersytetu w Bolzano oraz Włoskim Towarzystwem Nauk Ogrodniczych (SOI). Konkurs ten ma na celu zwrócenie uwagi na innowacyjne technologie, które optymalizują gospodarkę wodną w uprawie jabłek, przyczyniając się do oszczędności wody i poprawy wydajności lub jakości owoców. Massimo Tagliavini (Wolny Uniwersytet w Bolzano) oceni nadesłane zgłoszenia i wybierze dwóch zwycięzców – jedną firmę lub osobę fizyczną oraz jeden start-up. Zgłoszenia należy przesyłać na adres interpoma@fieramesse.com do 30 września 2022 r.

Wycieczki po Interpomie

Podobnie jak w poprzednich latach, jedyne na świecie targi jabłkowe ponownie zaoferują profesjonalistom i dziennikarzom możliwość wzięcia udziału w wycieczkach z przewodnikiem po reprezentacyjnych zakładach produkcyjnych i innowacyjnych gospodarstwach. Celem tych wycieczek jest przekazanie wiedzy na temat zaawansowanych metod uprawy stosowanych w Południowym Tyrolu oraz zapoznanie się z najnowszymi systemami przetwórstwa. Tematy sześciu wycieczek, które odbędą się w dniach 17 i 18 listopada, będą dotyczyć rolnictwa ekologicznego i zrównoważonego rozwoju.

Magazyn ipoma

Jak informował podczas spotkania Gerhard Dichgans, od ostatniej edycji Interpoma organizatorzy targów podjęli decyzję o wydawaniu specjalnego magazynu na okoliczność wydarzenia. ipoma – bo taki jest tytuł wydania – to zatem oficjalny magazyn Interpomy, który po raz pierwszy ukazał się podczas targów Interpoma Connects 2020. W pierwszym numerze magazynu drukowanego znalazł się szczegółowy raport na temat przyszłości południowotyrolskiej branży jabłkowej, a także portrety wybitnych postaci, takich jak „jabłkowy skaut” Markus Bradlwarter i jego niestrudzone poszukiwania nowych odmian na całym świecie oraz luminarz jabłek Kurt Werth, który opisał swoją podróż w poszukiwaniu oryginalnych odmian tego owocu w Kazachstanie. Magazyn zdobył Srebrną Nagrodę w konkursie Best of Content Marketing Award 2021 w kategorii Wybitny Magazyn Korporacyjny Roku.

W przypadku Interpomy 2022 drugi numer jest koordynowany przez Gerharda Dichgansa i ponownie zostanie wydrukowany w całości na papierze jabłkowym i będzie dystrybuowany na targach.

 

Dorota Łabanowska-Bury

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here