Jabłkowa Perspektywa 2030, czyli co musimy zmienić w polskim sadownictwie?

jabłkowa perspektywa

15 czerwca w Warce odbyła się konferencja Jabłkowa Perspektywa 2030. Eksperci z Polski i zagranicy dyskutowali o europejskim rynku świeżych jabłek oraz o wizji przyszłości polskiego sadownictwa i konieczności zmian w najbliższych latach.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu dr hab. Bożeny Noseckiej, która opowiedziała o rozdysponowaniu produkcji jabłek w Polsce. Jak zauważyła w swojej prezentacji, sezon 2022/23 jest wyjątkowo rentowny z punktu widzenia branży przetwórczej. Jeśli chodzi o jabłka deserowe to ekspertka podkreślała, że nadal nie udało nam się zastąpić w eksporcie rynku rosyjskiego. Niemniej, coraz większe wysyłki na dalekie rynki mogą budzić pewien optymizm.

dr hab. Bożena Nosecka mówiła o kierunkach rozdysponowania polskich jabłek
dr hab. Bożena Nosecka mówiła o kierunkach rozdysponowania polskich jabłek

 

Z kolei dr Tomasz Lipa przedstawił trudną sytuację w polskim sadownictwie. Jako punkt wyjścia do swoich rozważań zaprezentował bardzo ciekawą, autorską tabelę. Pokazał w niej jak zmieniała się siła nabywcza jabłek na przestrzeni 20 lat. Podkreślał również, że sadownicy produkujący owoce najwyższej jakości nadal nie są w stanie uzyskać na polskim rynku odpowiednio wyższych cen za swój produkt.

Koszyk sadownika, czyli ile kg jabłek potrzebujemy, żeby kupić dany produkt – dr Tomasz Lipa

 

O systemach certyfikacji gospodarstw oraz o standardach i zasadach integrowanej produkcji w dobie Zielonego Ładu opowiedział dr Mateusz Woźniak (FreshMazovia). W nawiązaniu do rosnących wysyłek na dalekie rynki Łukasz Widłak (AgroFresh) zaprezentował najnowsze rozwiązania w ochronie pozbiorczej, która przy eksporcie do Wietnamu czy Malezji jest wręcz niezbędna. 

 

JABŁKOWA PERSPEKTYWA 2030

Głównym punktem programu było przedstawienie Strategia Jabłkowej 2030. Omówili ją Paulina Kopeć i Witold Boguta. Punktem wyjścia ich rozważań były dane na temat produkcji, stopniowania zorganizowania producentów i eksportu jabłek. Paulina Kopeć omówiła silne i słabe strony polskiego sadownictwa. Oto 10 punktów do zrealizowania, jeśli chodzi o przyszłość polskiego rynku jabłek:

  1. Wzrost konsumpcji jabłek w Polsce
  2. Poszanowanie interesów producenta, konsumenta i przetwórstwa
  3. Poprawa jakości jabłek na rynku poprzez wprowadzenie i promowanie standardów jakościowych
  4. Rozwój nowych odmian, które odpowiadają gustom konsumentów i lepiej znoszą zmienne warunki pogodowe
  5. Promowanie korzyści zdrowotnych z konsumpcji jabłek oraz edukacja społeczeństwa w tym zakresie
  6. Wspieranie badań i rozwoju technologicznego w sektorze jabłkowym, w tym innowacji w uprawie, zbiorze i przechowywaniu jabłek
  7. Współpraca z władzami na wszystkich poziomach w celu zapewnienia korzystnych warunków polityki i regulacji dla sektora jabłkowego
  8. Poprawa logistyki i dystrybucji jabłek, aby zmniejszyć marnotrawstwo oraz zwiększyć dostępność świeżych jabłek dla konsumentów
  9. Wspieranie zrównoważonej produkcji jabłek, promując praktyki uprawy przyjazne dla środowiska
  10. Zwiększenie eksportu jabłek z naszego regionu, promując nasze produkty na rynkach zagranicznych
Paulina Kopeć, Unia Owocowa

 

W Muzeum Kazimierza Pułaskiego goszczono również dwóch gości z zagranicy. Helwig Schwartau (AMI, Niemcy) mówił o międzynarodowym handlu jabłkami oraz o tym, że w Europie mamy mniej więcej o 1,5 miliona ton jabłek za dużo. We wnioskach zawarł tezę, że Polska powinna ograniczyć produkcję jabłek o 1 milion ton. Unijny export maleje, ale maleje również import z południowej półkuli. W związku z powyższym ekspert powiązał te dane z ogólnym spadkiem konsumpcji jabłek w całej Wspólnocie. Alessandro Dalpiaz (Assomela, Włochy) mówił o korzyściach wynikających z dużego stopnia zrzeszenia sadowników. We Włoszech jest on najwyższy w całej Europie. Również ekspert Włoch przekonywał zebranych gości o konieczności ograniczenia produkcji jabłek w całej Europie, ale przede wszystkim w Polsce.

W trakcie całego spotkania przybyli nielicznie sadownicy wielokrotnie wchodzili w polemikę z ekspertami i nierzadko wywiązywała się aktywna dyskusja. Pytano przede wszystkim o to, kiedy przeciętny sadownik w Polsce uzyska wreszcie wyższe stawki za jabłka, które trafiają na dalekie rynki… Jeśli chodzi o ograniczenie produkcji jabłek w Polsce, to w tym miejscu goście spotkania pytali ekspertów z zagranicy czy analogicznie produkcja jabłek również będzie ograniczana na Zachodzie?

Helwig Schwartau (AMI, Niemcy)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here