Kolejne zmiany. Drzewka z Mołdawii mogą być eksportowane do Unii Europejskiej

drzewka jabłoni

Najpierw zwiększenie bezcłowych kontyngentów, a teraz możliwość eksportu materiału szkółkarskiego do Unii Europejskiej. Bruksela dalej liberalizuje handel z Mołdawią.

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Żywności Mołdawii (ANSA) poinformowała, że ​​wczoraj (23 sierpnia) weszły w życie zmiany w europejskim rozporządzeniu dotyczącym roślin z gatunku Malus domestica (jabłoń domowa). Zatem od wczoraj mołdawscy szkółkarze mogą eksportować drzewka jabłoni do krajów Unii Europejskiej. Pozwolenie dotyczy najbliższych 3 lat.

Z punktu widzenia tamtejszych producentów jest to bardzo dobra informacja. Pojawił się bowiem nowy rynek zbytu dla mołdawskiego materiału szkółkarskiego. Nie można wykluczyć, że mołdawskie drzewka trafią także na polski rynek.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska na okres jednego roku zwiększyła dostęp do wspólnego rynku dla siedmiu produktów owocowo-warzywnych z Mołdawii, których dotychczas dotyczyły kontyngenty. Chodzi o śliwki, winogrona stołowe, jabłka, pomidory, czosnek, czereśnie i sok winogronowy. Od wczoraj do tych produktów dołączają również drzewka jabłoni.

źródło: moldpress.md

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here