Koszty, koszty, koszty… opakowań

jabłka w kartonach

Opakowania, zarówno te kartonowe i plastikowe znacząco podrożały w ostatnim roku. Zdaniem ekspertów czekają nas kolejne wzrosty cen. Są kraje, gdzie brakuje półproduktów czy surowców do ich produkcji.

Producenci opakowań kartonowych, drewnianych czy plastikowych rozpoczną produkcję w nowym roku od wyższych kosztów. Duża składowa kosztów – prąd – znacząco podrożeje zgodnie z nowymi taryfami. Podstawowy, czarny 13-kilogramowy karton podrożał o około złotówkę od początku roku. Zatem tylko koszt najtańszego kartonu podnosi koszt przygotowania jabłek do sprzedaży o 7 groszy na kilogramie.

Jest to zła informacja dla wszystkich ogniw łańcucha dostaw. Przez koszty energii i surowców wzrosną koszty opakowań. Droższa będzie zatem konfekcja wszystkich owoców i warzyw. Koszty będą musiały uwzględnić także krajowe grupy producenckie i prywatne sortownie. W ich przypadku, przy ilościach kartonów, jakimi obracają będą to duże kwoty, które muszą mieć przełożenie na wyższe ceny sprzedaży między innymi jabłek.

Istotny wpływ na sytuację na tym rynku będzie miało całkowite odejście od opakowań plastikowych Hiszpanii i Francji. To znacząco zwiększy popyt na tekturę i drewno. Większy popyt wywinduje ceny. Nie można wykluczyć, że odczujemy to także w Polsce.

Zdaniem włoskich ekspertów z branży opakowań szczyt cen mamy jeszcze przed sobą. We Włoszech ceny opakowań również stale rosną. Na rynku zaczyna brakować półproduktów czy surowców do ich produkcji.

źródło: quotidianodiragusa.it

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here