Ministerstwo Rolnictwa zachęca Holendrów do inwestowania w Serbii

drzewka jabłoni

Analitycy holenderskiego Ministerstwa Rolnictwa zauważają konkurencyjność Serbskiego sektora ogrodniczego. Bardzo konkurencyjne jest również tamtejsze szkółkarstwo. Czy szereg zalet i możliwości zachęci Holendrów do inwestycji w Serbii?

Holendrzy zauważają ogromny potencjał produkcji i eksportu zarówno owoców ziarnkowych, pestkowych, jak również materiału szkółkarskiego. Serbska produkcja materiału szkółkarskiego, to około 10 milionów roślin rocznie. Warto dodać, że 2016 roku kraj ten został wykreślony z listy, na której znalazły się państwa objęte zakazem eksportu materiału szkółkarskiego do Unii Europejskiej.

  • rosahumus agrosimex gleba
  • agrosimex sekator promocja mikołajki prezent

Ponadto szybko rośnie eksport materiału szkółkarskiego do krajów, które aktywnie inwestują w sadownictwo. Mowa tu o Rosji, Kazachstanie czy Uzbekistanie.

O ile produkcja drzewek jabłoni jest objęta państwowymi regulacjami i kontrolami, a większość to materiał kwalifikowany, to w przypadku śliw i wiśni jest nieco inaczej. W tym wypadku większość produkcji, to standardowa jakość bez nadzoru odpowiednich instytucji.

 

PRZYCZYNY I MOŻLIWOŚCI

Rozwój zarówno eksportu owoców jak i materiału szkółkarskiego, to głównie zasługa preferencyjnych stawek celnych. Ma to miejsce w przypadku eksportu do Rosji. Jednocześnie jest to największym zagrożeniem. Najlepszym przykładem jest nasz kraj, który pomimo braku takich stawek ukierunkował produkcję na jeden rynek.

Jak na razie serbskie owoce i drzewka są na uprzywilejowanej pozycji, jednak w momencie zniesienia preferencyjnych stawek celnych (zapowiadanych przez rząd rosyjski) to się błyskawicznie zmieni, a konkurencja znacząco się zwiększy.

Kolejna kwestia, która przyczynia się do szybkiego rozwoju i może zachęcić potencjalnych inwestorów to stosunkowo niskie ceny działek. Tu analitycy z holenderskiego Ministerstwa Rolnictwa zwracają uwagę na dostępność dużych działek w Wojwodinie (autonomiczna prowincja Serbii). Cena za hektar w tej prowincji waha się od 44 000 do 67 000 złotych.

Banki w Serbii mają bardzo atrakcyjne systemy kredytowania inwestycji w rolnictwo jako element krajowej strategii. Ponadto ziemie należące do państwa są objęte prawem pierwszeństwa w dzierżawie pod produkcję rolną.

Powyższe kwestie razem sprawiają, że Serbia jako kraj jest bardzo atrakcyjna z punktu widzenia zagranicznych inwestorów, którzy są zainteresowani prowadzeniem interesów w rolnictwie i ogrodnictwie. Powyższe analizy mają w zamierzeniu zachęcić holenderskich przedsiębiorców do inwestycji w Serbii jako kraju stabilnym z dobrymi perspektywami rozwoju.

Źródło: agroberichtenbuitenland.nl 

Darmowy numer TMJ - baner corner

szkołkarstwo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here