Na rynkach hurtowych przybywa Pirosa, jakie ceny?

Piros skrzynka

Na rynku hurtowym w Broniszach dominują śliwki. Powoli przybywa i będzie przybywać jabłek odmiany Piros. Jak prezentują się ceny i handel?

Na rynki hurtowe, w tym na rynek w Broniszach, powoli trafiają coraz większe partie odmiany Piros. Szczyt podaży dopiero przed nami. Część sadowników dopiero zamierza rozpocząć zbiory po 15 sierpnia. Zatem przysłowiową „górkę” będziemy obserwowali w drugiej połowie sierpnia. 

Chociaż większość sadowników oferuje jabłka tej odmiany w dwóch klasach to odbiorcy mogą na rynku wybierać pomiędzy trzema klasami. Obecnie ceny satysfakcjonują producentów. Za 15-kilogramową skrzynkę Pirosa najwyższej jakości odbiorcy muszą zapłacić maksymalnie 40 zł. Daje to 2,66 zł/kg. Jabłka dobrej jakości kosztują najczęściej około 30 zł za skrzynkę, czyli 2,00 zł/kg. Jabłka najmniejsze są sprzedawane po 25 – 27 zł za skrzynkę (1,66 – 1,80 zł/kg). 

Na rynku w Broniszach dużo jest także śliwek. Dominuje Lepotica. Cena w hurcie jest nieco wyższa od ceny skupu. Dominuje stawka 1,70 zł/kg. Zdaniem sadowników, w przypadku handlu hurtowego właśnie obserwujemy szczyt podaży odmiany.

Jeśli chodzi o czereśnie to sprzedawane są owoce z chłodni. Ceny wywoławcze ze strony producentów przekraczają poziom 20,00 zł/kg. Odbiorcy twierdzą, że nie są w stanie płacić takich stawek. W związku z tym do transakcji najczęściej dochodzi na poziomie 17,00 – 18,00 zł/kg.

Koniec zbiorów wiśni to także coraz mniejsza podaż gatunku także na rynkach hurtowych. W ostatnich dniach ceny wzrosły. Obecnie 3-kilogramowa łubianka kosztuje od 12,00 do 18,00 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here