Przed nami prawdziwa eksplozja wiosny w świecie przyrody?

wiosna w sadzie

Zachodnia, południowa i wschodnia Europa wraz z południem Polski jest bardzo rozgrzana. Zapowiedź słonecznej pogody w połączeniu z rozgrzanym lądem dla nas oznacza tylko jedno. Już nie tylko na południe, ale do całego kraju nadciąga wiosna z ciepłym powietrzem i dużą ilością pogodnego nieba.

Suchszy okres w pogodzie rozpoczyna się już teraz, bowiem ten tydzień przyniesie niskie sumy opadów, a miejscami na południu kraju nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Trochę deszczu popada we wtorek na zachodzie, północy i w centrum kraju. Środa, czwartek, piątek i sobota upłyną nam pod znakiem słonecznej pogody. W sobotę w całym kraju niebo zupełnie bezchmurne.

Po ciepłym wtorku z temperaturami w całym kraju powyżej 10 stopni Celsjusza w środę i czwartek ochłodzi się. O wschodzie słońca słupki rtęci spadną do -3 stopni na wschodzie i południu, poprzez -2 stopnie w centrum, do +1 stopnia na zachodzie kraju. W ciągu dnia odnotujemy od 5 do 9 stopni na plusie.

W piątek zacznie płynąć ciepłe powietrze z południa i w sobotę w całym kraju temperatura przekroczy już 11 stopni Celsjusza osiągając na wschodzie, południu i w centrum nawet +18 stopni powyżej zera. Jeszcze cieplejsza zapowiada się niedziela, kiedy w Małopolsce odnotujemy nawet +20/+21 stopni powyżej zera. Noce w całym kraju mimo pogodnego nieba zapowiadają się powyżej zera. Najczęściej o świcie odnotujemy od 3 do 6 stopni.

Niestety, wiatr w tym tygodniu będzie dość silny powodując szybki wysuszanie wierzchniej warstwy gleby.

Prognozy na najbliższe 2-3 tygodnie sugerują ujemny trend opadowy. Bardzo możliwy będzie scenariusz do lat ubiegłych kiedy wystąpi susza i liczne zamiecie piaskowe. Suchej pogodzie miały by towarzyszyć wysokie jak na marzec temperatury pospieszając coraz bardziej wegetację względem normy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here