W naszym klimacie często występują niesprzyjające warunki pogodowe w okresie kwitnienia, czego konsekwencją w sadach są uszkodzenia spowodowane przymrozkami lub słabe zawiązanie. Dlatego często sadownicy sięgają po produkty do późnego przerzedzania, kiedy sytuacja jest już wyklarowana. W Polsce mamy do dyspozycji środki, które zawierają benzyloadeninę (BA) oraz Brevis 150SG, który zawiera metamitron.
Benzyloadenina (BA)
Preparaty zawierają benzyloadeninę uważam za bardzo bezpieczne w przerzedzaniu, ponieważ nie przerzedzają zbyt drastycznie. Musimy pamiętać, że dodanie produktu zawierającego NAA („pomonity”) powoduje zdecydowanie silniejszy efekt przerzedzania. Przerzedzanie samym BA w dawkach niezbyt wysokich daje nam skuteczność na poziomie 25-30%. Poza tym, potrzebne jest kilka dni z wyższymi temperaturami, co w ostatnich latach jest trudne do osiągniecia.
Poprzez dodanie do benzyloadeniny NAA, skuteczność przerzedzania staje się o wiele wyższa i może osiągnąć nawet do 50–60%. Wadą mieszania NAA z BA na odmianach Gala i Elise jest ryzyko powstania większej liczby „pigmejów”.
Gdzie stosować produkty zawierające BA:
- W sadach, na odmianach wymagających mniej intensywnego przerzedzania.
- Na młodszych nasadzeniach.
Wymagane warunki pogodowe do zastosowania BA (BA działa na zawiązki o średnicy 8–16mm).
Dla dobrych efektów przerzedzania BA potrzebne są wysokie/wyższe temperatury. Najlepiej przez 3 kolejne dni.
W dniu zabiegu temperatura musi wynosić minimum 17–18°C, przy czym lepiej jest gdy jest wyższa.
Podczas zabiegu dozwolona jest niższa temperatura (min. 15°C.), pod warunkiem, że w ciągu dnia będzie cieplej.
Dwa dni po zabiegu temperatura musi być wyższa niż 20°C, przy czym korzystniej gdy wynosi ona 25°C.
Przy temperaturze około 30°C BA może zadziałać zbyt silnie.
Warunki pogodowe są ważniejsze niż wielkość zawiązków.
Kilka godzin po zabiegu nie mogą wystąpić opady deszczu (min. 4 h, najlepiej 6 h).
Nie wolno mieszać BA z innymi środkami. Tylko ze zwilżaczem.
Do zabiegu należy zastosować więcej wody na ha. Dzięki temu pobieranie jest o wiele lepsze. Do zabiegu na suche liście przy niskiej wilgotności powietrza należy zastosować 750l wody/ha.
Przy silnym zawiązaniu, zabieg BA wykonuje się na całe drzewa, zwracając szczególną uwagę na zawiązki na starszym drewnie.
Brevis (Metamitron)
Preparat Brevis blokuje proces fotosyntezy, w wyniku czego produkowane jest mniej asymilatów. W takiej sytuacji najmniejsze zawiązki dostają mniej (najmniej) składników pokarmowych i spadają. Brevis jest silnym preparatem do przerzedzania chemicznego, skuteczność przerzedzania może wynosić od 40 do nawet 70%. Kolejną zaletą jest fakt iż zabieg Brevisem wykonuje się w większym zakresie temperatur niż zabieg BA. Zabieg można wykonywać nawet przy temperaturze 12°C. Nie potrzeba także kilku ciepłych dni bezpośrednio po zabiegu, jak w przypadku BA. Szczególnie w przypadku odmian drobnoowocowych z dobrym zawiązaniem Brevis jest bardzo dobrym wyborem.
Wymagane warunki pogodowe przy zabiegu Brevisem
W przypadku preparatu Brevis warunki pogodowe podczas zabiegu są o wiele mniej istotne. Zabieg Brevis można wykonać już w temperaturze 12–14°C, choć lepsze są wyższe temperatury. Ważne dla skuteczności przerzedzania tym preparatem są warunki pogodowe przez minimum 3 kolejne dni po zabiegu. Na tej podstawie należy dostosować wielkość dawki oraz zdecydować czy drugi zabieg na odmian będzie potrzebny Gala.
Oprócz powyższych, występuje kilka podstawowych zasad:
Lepiej nie stosować w młodych sadach.
Należy uważać na drzewa bardzo silnie rosnące, w takim przypadku zredukować dawkę
Do zabiegu należy użyć minimum 500 l wody/ha.
Należy stosować na suche liście, w przeciwnym razie występuje ryzyko uszkodzenia liści.
Dawkowanie obu produktów należy ustalić indywidualnie do każdej odmiany, a także kwatery. Musimy pamiętać, że dawki mogą się bardzo różnić. Na przykład w przypadku Red Princa, na którym chcemy skorygować ilość zawiązków, dawka produktu, który zawiera 100g w litrze BA wystarczy 1 litr na ha. Natomiast na Gali, która ma obfite zawiązanie należałoby zastosować nawet 1,5 litra na ha.
oprac. Marcin Piesiewicz
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.