Rosną ceny i zainteresowanie Goldenem Deliciousem

Golden Delicious

Ceny Goldena Deliciousa wyraźnie wzrosły ostatnim czasie. Powoli kurczą się zapasy odmiany w kraju. Sadownicy i eksporterzy informują o większej liczbie zapytań z zachodu Europy.

Obecnie grupy producenckie z zagłębia grójeckiego oferują za Goldena najczęściej 2,00 zł/kg w przypadku jabłek powyżej 70 mm średnicy oraz 1,60 za jabłka od 65 do 70 mm średnicy. Warto przypomnieć, że jeszcze na początku kwietnia dominowały stawki na poziomie 1,50 zł/kg.

Co jest zatem przyczyną wyraźnych wzrostów cen skupu? Nasi rozmówcy, którzy zajmują się eksportem wskazują, że zielone odmiany najchętniej kupowane były przez odbiorców z Kazachstanu. Jak wiemy, w ostatnich miesiącach, eksport w tym kierunku pozytywnie zaskakuje. Z racji braku Mutsu w chłodniach, na wschód wyjeżdżały duże partie Goldena.

Obecnie eksporterzy otrzymują również więcej zapytań ze strony odbiorców z zachodniej Europy. Jeden z naszych rozmówców otrzymał ofertę zakupu od odbiorcy z Francji po 1,80 zł za każdy kilogram w skrzyni. Duże ilości są także gotowi kupować przedsiębiorcy z Hiszpanii. Jednak w tym wypadku skrzyniopalety nie wracają do Polski. O Goldena i inne odmiany pytają także Belgowie i Holendrzy.

Jest jeszcze kwestia struktury odmianowej we Włoszech. Golden Delicious, który przez lata dominował w tamtejszych sadach od kilku lat jest z nich systematycznie wypierany. To wynik wymiany nasadzeń na odmiany klubowe. W efekcie niżej produkcji odmiany we Włoszech, odbiorcy z całej Europy szukają Goldena w innych krajach…

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here