Jakie wyzwania stoją przed sadownikami, którzy zdecydowali się na produkcję ekologiczną? Zapraszamy do obejrzenia webinarium pt. „Sad chroniony biologicznie – wnioski po trudnym sezonie”, którego gościem specjalnym był dr Michał Pniak, z firmy Biocont.
Jak przejść na ekologię? Nie jest to proste, dlatego na początku konieczna jest wnikliwa analiza. Podstawowe pytanie, które nasuwa się przy przejściu z konwencjonalnej ochrony roślin do ekologicznej, to czy zakładamy nowy sad, czy chcemy zmienić produkcję w sadzie, który już istnieje. Drugą kwestią jest lokalizacja sadu, a także sama decyzja, czy naszym celem jest produkcja owoców deserowych czy przemysłowych.
– Osoby, które chciałby przejść z produkcji konwencjonalnej na ekologicznej zachęcałbym, aby spróbować w pierwszej kolejności produkcji bez pozostałości, albo z ograniczoną liczbą pozostałości. Wielu sadowników, którzy obecnie prowadzą sad ekologiczny, zaczynało od produkowania żywności dla dzieci, tzw. baby food. Pozwoliło to stopniową zmianę sposobu produkcji – mówił dr Michał Pniak.
Ten sezon większość sadowników uważa za trudny. Przebieg warunków pogodowych, a także presja ze strony chorób i szkodników stanowiły duże wyzwanie, tym bardziej w uprawie ekologicznej. Więcej w materiale w materiale wideo.