Ukraina – spadek eksportu i wzrost cen

jabłka na eksport

Na Ukrainie analitycy obserwują następujący trend, ogólny tonaż eksportu spada i równocześnie wzrastają ceny. Szczególnie w przypadku jabłek wysokiej jakości, których na tamtejszym rynku od (mniej więcej) miesiąca wyraźnie brakuje.

Średnia cena za jaką obecnie sprzedają jabłka ukraińscy producenci jest wyraźnie wyższa od tej, jaką uzyskują polscy sadownicy. Średnio jest to 13 – 14 UAH (1,72 – 1,85 zł/kg). W naszym kraju takie ceny dotyczą wyłącznie Goldena i Red Deliciousa. Pomimo widocznych niedoborów, Ukraińcy zapewniają, że eksport jabłek z Ukrainy będzie możliwy jeszcze przez 2 – 3 miesiące.

Ostatnie braki sprawiły, że jabłka najwyższej jakości są sprzedawane nawet po 21 UAH – 2,78 zł/kg. W Polsce niestety nie ma obecnie takich stawek. Ponadto ceny w porównaniu z ubiegłym rokiem są o nieco ponad 20% wyższe w stosunku rok do roku.

Podczas gdy ceny u naszych sąsiadów rosną a podaż jabłek nie zaspokaja popytu, to ceny w Polsce są od jakiegoś czasu niezmienne. Informowaliśmy o tym w artykule Cennik jabłek na sortowanie – 22 lutego 2021

Pierwszym i głównym powodem niewystarczającej podaży jabłek wysokiej jakości jest przebieg pogody. Tak jak w Polsce, również na Ukrainie w trakcie trwania sezonu wystąpił szereg zjawisk atmosferycznych, które skutecznie ograniczyły plonowanie.

Źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności