Wzrosły ceny koncentratu jabłkowego, rynek jest wyjątkowo stabilny

jabłka przemysłowe

Ceny koncentratu jabłkowego po raz kolejny nieco wzrosły. Rynek tego produktu jest stabilny, a przetwórcy są pewni zbytu i przyszłości.

Ciężko dziś przewidzieć, jak bardzo wzrosną w przyszłym roku ceny koncentratu jabłkowego z powodu niższej produkcji w Chinach i napiętych relacji handlowych Chińczyków z Amerykanami. Jedno jest pewne, rynek wykazuje trend wzrostowy i jest bardzo stabilny, co udowadniają dziś sami przetwórcy.

Spójrzmy na wykres przygotowany przez analityków Banku PKO. Od początku tego roku, cena koncentratu jabłkowego wyraźnie „skoczyła”. W kilku ostatnich publikacjach informowaliśmy od cenach na poziomie 1,40 eur/kg (6,61 zł/kg). Ostatnie dane informują o kolejnych wzrostach do poziomu 1,45 eur/kg (6,85 zł/kg).

Potwierdzenie faktu, że rynek jest stabilny i przetwórcy nie obawiają się o zbyt na swój produkt widzimy w polityce proponowanych kontraktacji. Propozycje te nie są dziełem przypadku, a skrupulatnej analizy ryzyka. Jeśli dziś zakłady deklarują, że zapłacą 0,60 zł/kg za surowiec w marcu i 0,65 zł/kg w kwietniu to udowadnia nam, że rynek jest wyjątkowo stabilny i perspektywiczny.

Niestety, nie widzi tego polski sadownik. Od dłuższego czasu, ceny są „zamrożone” na poziomie 0,33 – 0,34 zł/kg na punktach skupu. Warto również z innej strony spojrzeć na liczne przestoje, awarie i wydłużanie szczytu sezonu przetwórczego. Taka polityka ma na celu dostarczania na rynek mniejszych ilości produktu przetworzonego, co będzie mieć przełożenie we wzrostach cen koncentratu w nadchodzących miesiącach.

 

jabłka-koncentrat

Źródło: Agro Nawigator 3/2022, PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here