Zapasy jabłek w Unii Europejskiej

jabłka deserowe wycofane do przetwórstwa

W ramach comiesięcznego raportu Komisji Europejskiej o rynku jabłek we Wspólnocie, publikowane jest opracowanie dotyczące całkowitych stanów magazynowych. Dane z kończącego się sezonu 2021/21 są jednoznaczne – szereg czynników sprawił, że zapasy były większe niż w poprzednich latach.

Dokładnie prezentuje to poniższy wykres. Sumaryczne zapasy jabłek w UE w tym sezonie to czerwona linia z białymi okręgami. Tuż pod nią znajduje się zielona linia, która reprezentuje średnie zapasy z 5 ostatnich sezonów. Jak widać od początku sezonu 2021/22 zapasy są wyższe od średniej wieloletniej.

Dane znajdują odzwierciedlenie w cenach jabłek we Wspólnocie. Te po uśrednieniu nieznacznie spadają przez cały badany okres – od sierpnia 2021 do dziś. Zapasy w Polsce, choć nierzadko obarczone dużym błędem statystycznym również są wyższe niż ubiegłoroczne. Tak było do czerwca. Wówczas nasze stany magazynowe po raz pierwszy były niższe niż te z ubiegłego sezonu z powodu mechanizmu wycofania jabłek deserowych do przetwórstwa. 

zapasy jabłekźródło: ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here