Czym otrząsać wiśnie?

zbiory wisni 2021

Na rynku maszyn do mechanicznego zbioru wiśni coraz większy „tłok”. Przybywa modeli i producentów. Konkurencja cieszy i jest dobra z punktu widzenia kupującego. W cenach maszyn na przestrzeni ostatnich lat niestety gołym okiem widać rosnącą inflację.

Samoróbki i produkcja rzemieślnicza  1000 – 4500 PLN

otrząsarka rzemieślniczaRozpoczynając przegląd od urządzeń najtańszych, tradycyjnie trafiamy na „samoróbki” oraz produkcję rzemieślniczą. Konstrukcje wykonane samodzielnie w gospodarstwach lepiej lub gorzej sprawdzają się we wprawianiu drzew w wibracje. Niemniej należy docenić inwencję twórczą konstruktorów. W ogłoszeniach znajdziemy zarówno urządzenia nowe i używane.

Zalety: cena, prostota, małe rozmiary, bezawaryjność

Wady: czasem nieskuteczne otrząsanie

 

Ręczne otrząsarki spalinowe  5000 – 7000 PLN

otrząsarka spalinowaKolejnym rozwiązaniem są ręczne otrząsarki spalinowe. Na rynku dominują produkty włoskie. Urządzenie zbudowane jest z silnika, oscylatora i wysięgnika do chwytania gałęzi. Całość jest noszona przez operatora za pomocą solidnych szelek. Urządzenie jest ciężkie i mało wydajne. Sadownicy, którzy mieli z nim styczność, po dłuższej pracy narzekają na bóle stawów.

Zalety: mobilność

Wady: hałas, drgania przenoszone na operatora, zmęczenie mięśni

 

Otrząsarki do wałka WOM  10 000 – 14 000 PLN

Ten segment rozpoczyna urządzenia, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w sadach towarowych. Otrząsarki do ciągnika najlepiej sprawdzają się w na areale do 1,5 hektara. Do pracy potrzebujemy kierowcy, operatora i dwie lub trzy osoby do przesypywania owoców z plandek do kistenów. Ceny sprawiają, że są one dostępne dla sadowników i pomogą obniżyć koszty zbioru w czasach niedoboru siły roboczej.

Zalety: cena w stosunku do wydajności

Wady: konieczność używania plandek i dodatkowa praca

 

Agregat otrząsająco – czyszczący  40 000 – 100 000 PLN

agregat otrząsającyW tym segmencie sprzedaje się coraz więcej maszyn do mechanicznego zbioru. Nic w tym dziwnego, ponieważ urządzenia te wydają się być „złotym środkiem” z punktu widzenia sadownika. Są bardzo wydajne (szczególnie w przypadku otrząsarek z automatycznie wysuwanymi ramionami). Występują również w wersjach całorzędowych. Możemy zbierać wiśnie zarówno w skrzynki na mrożenie i w kisteny na tłoczenie. Wielu sadowników po zakupie urządzenia z tego segmentu i zbioru własnych wiśni kontynuuje pracę. Działalność usługowa przyspiesza czas, w którym otrząsarka się zamortyzuje.

Zalety: wydajność w stosunku do ceny

Wady: mała zwrotność, rozmiary

 

Kombajn samobieżny

Urządzeń tego typu jest na rynku mniej i są droższe. Wydajność pracy jest tutaj najwyższa, a co za tym idzie najniższy koszt zebrania każdego kilograma. Sady do zbioru kombajnem samobieżnym muszą być specjalnie prowadzone od momentu posadzenia. Owocowanie musi być skoncentrowane na krótkich bocznych gałęziach. Takie maszyny kupowane są przede wszystkim do zbioru dużych areałów.

Zalety: wysoka wydajność

Wady: wyższa cena, rozmiary, konieczność dedykowanego nasadzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here