Sprzedając jabłka pamiętajmy o podwyżkach prądu

bezpieczeństwo w komorach chłodniczych

Początek nowego roku często wiąże się z wieloma podwyżkami. Niestety, obecnie to między innymi podwyżki cen prądu. Drożeje zarówno sama energia jak i dodatkowe opłaty, w tym opłata mocowa. Prąd to z kolei główna składowa kosztów przechowywania jabłek.

Opisane niżej wzrosty odbiją się również na sadownikach. Wzrosną bowiem koszty przechowywania jabłek. Warto o tym pamiętać w momencie ich wyceny i samej sprzedaży w nadchodzących miesiącach..

Sama energia elektryczna zdrożeje nieznacznie. Dla gospodarstw domowych będą to stawki wyższe o 3,5 – 3,6% w stosunku do ubiegłorocznych. Nie wiadomo o ile wzrosną stawki dystrybutorów energii. Specjaliści z branży energetycznej szacują, że łącznie ze wszystkimi opłatami, ceny prądu wzrosną o 11 – 12% w przypadku gospodarstw domowych.

Ponadto, jak podają branżowe portale, klienci biznesowi będą musieli się liczyć z większymi wzrostami cen energii elektrycznej, ponieważ kupując energię na warunkach rynkowych nie są chronieni cenami regulowanymi.

Tu warto wspomnieć o sortowniach i grupach producenckich, które zużywają bardzo duże ilości energii elektrycznej. Droższy prąd, to wyższe koszty funkcjonowania tego typu przedsiębiorstw.

Kolejną szeroko dyskutowaną kwestią jest opłata mocowa, która obecnie wchodzi w życie. Na jej potrzebę gospodarstwa domowe podzielono na 4 grupy. Rocznie zapłacimy więc od 27 do 154 zł dodatkowego podatku (tak nazywają tą opłatę eksperci). Stawka miesięcznej opłaty jest różna dla każdej z grup i wynosi:

  • 2,30 zł przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh rocznie,
  • 5,51 zł przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh rocznie,
  • 9,19 zł przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh rocznie,
  • 12,87 zł przy zużyciu powyżej 2800 kWh rocznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here