Ceny truskawek – czas na dwie klasy jakości?

łubianki na truskawki

Od weekendu ceny truskawek wyraźnie spadły. Z rynków hurtowych docierały informacje o stawkach rzędu 8 – 10 złotych za łubiankę. Warto jednak zaznaczyć, że tyle kosztują owoce najniższej jakości.

Aktualne ceny truskawek na rynku w Broniszach dziś rano wahały się od 6,00 do 11,00 złotych za kilogram (12 – 22 zł/łubianka). Na rynku w Nowym Przybojewie kilogram truskawek kosztuje dziś od 5,00 do 10,00 zł za kilogram (10 – 20 zł/łubianka). Znaczący zakres cen odpowiada analogicznej rozbieżności w jakości.

To, na co coraz częściej zwracają uwagę plantatorzy to zagadnienie jakości. Najtańsze są owoce najniższej jakości. Tak jest co roku. Niemniej tak niskie stawki za truskawki na początku sezonu mogą wzbudzać zrozumiałe emocje wśród producentów. Zwłaszcza biorąc pod uwagę tegoroczne koszty produkcji.

W związku z powyższym nasi rozmówcy podkreślają, że nie powinniśmy zbyt dużo uwagi poświęcać najniższym stawkom, za jakie sprzedawana jest łubianka truskawek. Owoce klasy premium mają się dobrze i bez problemu znajdują nabywców za 10,00 zł za kilogram i więcej.

W tym miejscu coraz częściej pojawia się sugestia, żeby ceny za truskawki były podawane z adnotacją o ich jakości, co byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem. Sytuacja zapewne zmieni się na początku czerwca, gdy ruszy skup truskawek do przetwórstwa. Wówczas owoce niższej jakości trafiać będą do mrożenia i tłoczenia, co powinno pozytywnie wpłynąć na ceny truskawek deserowych na rynkach hurtowych. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here