Zamgławianie komór przechowalniczych

zamgławianie komór z jabłkami

Od kilku sezonów producenci owoców mają do dyspozycji sprawdzone narzędzie pozwalające na uzyskanie ochrony pozbiorczej na jeszcze wyższym poziomie bez pozostałości dodatkowych substancji aktywnych. Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku planowanej sprzedaży na dalekie rynki oraz współpracy z marketami. Mowa oczywiście o zamgławianiu komór przechowalniczych biologicznym środkiem ochrony roślin Polyversum WP, który zawiera w swoim składzie oospory organizmu grzybopodobnego Pythium oligandrum.

Jest to o tyle ważna informacja, gdyż gatunek ten ma niewielkie wymagania termiczne, co umożliwia jego rozwój w niskich temperaturach panujących podczas przechowywania. Zawarte w preparacie zarodniki uniemożliwiają rozwój grzybni pasożytniczych mikroorganizmów powodujących choroby takie jak między innymi: szara pleśń, mokra zgnilizna czy też parch przechowalniczy. Dodatkowo wpływają na opóźnienie degradacji chlorofilu, czyli barwnika determinującego zieloną barwę skórki. Efekt ten szczególnie dobrze można zaobserwować podczas długiego przechowywania gruszek.

Warto podkreślić, że zamgławianie nie wpływa na utratę jędrności owoców. Zalecana dawka Polyversum WP wynosi 200 g na 500 m3 komory przechowalniczej, czyli średnio na każde 100 ton owoców. Niewielka dawka powoduje, że jednostkowy koszt zabiegu w przeliczeniu na kilogram przechowywanych jabłek czy też gruszek jest znikomy, wynosi poniżej jednego grosza do kg przechowywanego towaru. Podczas załadunku należy pamiętać o takim ustawieniu skrzyń, aby została zachowana optymalna cyrkulacja powietrza.

Do prawidłowego wykonania zabiegu niezbędna jest wytwornica mgły typu PulsFog-BIO, która została wyposażona w dodatkowe dysze chłodzące. Dzięki nim u wylotu uzyskuje się znacznie niższą temperaturą w porównaniu do innych wytwornic, co pozwala na przeprowadzenie zabiegu z użyciem preparatów zawierających w swoim składzie żywe organizmy. Cały proces zamgławiania trwa najczęściej niespełna jedną godzinę.

W Polsce od kilku lat działają firmy wyspecjalizowane w wykonywaniu zamgławiania komór z użyciem preparatu Polyversum WP. Na uwagę zasługuje również fakt, że stosowanie 1-Metylocyklopropenu nie wyklucza wykorzystania metody zamgławiania. W takim wypadku należy pamiętać o właściwej kolejności poszczególnych zabiegów. Środek zawierający w swoim składzie 1-MCP powinien być stosowany w pierwszej kolejności, a następnie po upływie 24 h można aplikować Polyversum WP.zamagławianie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here