Eksport jabłek deserowych – widać listopadowe spowolnienie

alwa eksport

Po bardzo dobrym wrześniu i październiku eksport jabłek poza Unię Europejską nieco spowolnił w listopadzie. Nie jest to spadek drastyczny, ale znaczący. Wysłaliśmy poza UE mniej jabłek niż przed rokiem i przed dwoma laty.

W listopadzie tego roku wyeksportowaliśmy w sumie poza Unię Europejską 28,8 tysiąca ton jabłek. Tym razem jest to o 8% gorszy wynik niż w listopadzie ubiegłego roku oraz aż o 38% gorszy wynik niż w listopadzie 2021 roku. Równocześnie w analizowanym miesiącu ceny jabłek dla sadowników nieco wzrosły, co możemy uzasadniać przede wszystkim znacznie mniejszą produkcją jabłek trwającym sezonie.

O spowolnieniu eksportu do Indii mniej więcej już w połowie miesiąca informowali eksporterzy. Wynika to z faktu, że owoce z różnych krajów zaczęły w docierać do Indii praktycznie w tym samym momencie, a tym samym importerze znacząco zmniejszyli zamówienia. Widzimy to wyraźnie również w danych. O ile we wrześniu i w październiku nasze wyniki komentowaliśmy z dużym optymizmem to w listopadzie są one mniejsze o 400 ton rok do roku.

Niestety, ale mniej jabłek wysłaliśmy także na rynki, które preferują przede wszystkim tańsze owoce. Chodzi o Egipt (największy rynek docelowy w listopadzie) i  Kazachstan. Dane prezentujemy na załączonym wykresie, który sporządziliśmy na podstawie danych otrzymanych od PIORiN-u.

Czy są rynki, na które wysłaliśmy więcej jabłek niż przed rokiem? Tak, oto one: 

  • Kolumbia (921 > 1407 ton)
  • Jordania (982 > 2505 ton)
  • Arabia Saudyjska (908 > 1649 ton)
  • Wietnam (950 > 1152 tony)

eksport jabłek poza UEźródło: Raport PIORiN o liczbie wydanych świadectw fitosanitarnych za listopad 2023

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here