Ktoś ma mniej jabłek, więc ktoś inny się cieszy

Elstar

Mniejsze zbiory Elstara w Europie to korzystna sytuacja przede wszystkim dla Holendrów. Eksport na rynek niemiecki to perspektywa wyższych cen i płynnej sprzedaży.

Oprócz ogólnych prognoz zbiorów jabłek i gruszek dla poszczególnych krajów, WAPA publikuje równocześnie szacunki dotyczące poszczególnych odmian. Zatem możemy sprawdzić jakich ilości Idareda spodziewamy się w Polsce i jakich ilości Goldena spodziewają się Francuzi.

Co ciekawe, szacunki mówią, że europejskie zbiory Elstara będą o 21% niższe niż w ubiegłym roku. Wynika to głównie z niższych zbiorów w Holandii (82 tysiące ton). Również w Niemczech zbiory będą mniejsze (około 50 tysięcy ton), procentowo, w tym kraju spadek produkcji rok do roku jest największy. Po nieudanym sezonie 2022/23 perspektywy dla sadowników produkujących Elstara są znacznie lepsze.

Sytuacja ta jest przede wszystkim korzystna dla Holendrów, którzy w sprzedaży odmiany na niemieckim rynku widzą obietnicę wyższych cen. Nie zapominajmy, że Holendrzy, Belgowie i Niemcy uwielbiają Elstara. Chodzi o tamtejszych konsumentów. W związku z tym największe poruszenie dotyczy prognoz zbiorów właśnie tej odmiany. Poza tymi trzema krajami, konsumpcja Elstara ma marginalne znaczenie na rynku jabłek w Europie.

 

elstar
Prognozy zbiorów poszczególnych odmian w jabłek w Europie według WAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here