Renesans targowisk – pozytywny trend, który trzeba wykorzystać

targowiska miejskie

Czy przyszłość miejskich targowisk jest przesądzona? Przede wszystkim Włosi i Francuzi udowadniają, że nie. Podobnie Serbowie. Zaczyna się również mówić o „renesansie targowisk”.

Renesans targowisk

Darmowy numer TMJ - baner corner

Brakuje nam w Polsce spójnej strategii na poziomie centralnym, aby tego typu obiekty nadal były atrakcyjne dla konsumentów. Potrzebujemy mniejszych, zadaszonych obiektów z parkingami i toaletami. Dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie kilku nowoczesnych obiektów i sprawdzenie, jak sprawdzą się one w praktyce.

Konieczność tego typu projektów czy już konkretnych inwestycji wynika z trendów rynkowych. Okazuje się, że w Polsce coraz częściej mówi się o „renesansie targowisk”. Klienci obiektów to przede wszystkim osoby starsze. Jednak według badań, rosnącą grupą nowych klientów jest młodsze pokolenie, które idzie za trendem lokalności i poszukuje kontaktu ze sprzedawcą, którego nie znajdzie w markecie.

Na zachodzie i południu

Władze Belgradu zdecydowały właśnie, że na rok obniżą opłaty na wszystkich miejskich targowiskach. Przedsiębiorcy przez ten czas zapłacą o 15% mniej za najem. Jaki efekt zakładają pomysłodawcy? Detaliści poniosą mniejsze koszty, więc będą mogli nieco obniżyć ceny. Mieszkańcy stolicy taniej kupią krajowe owoce i warzywa. Korzystają więc wszyscy z wyjątkiem budżetu miasta.

Od dwóch lat w targowiska w nowe targowiska w atrakcyjnych miejscach większych miast inwestują Węgrzy. Koszty nie są duże, a rolnicy mogą sprzedawać latem swoje produkty bezpośrednio. Również Włosi systematycznie modernizują i unowocześniają swoje targowiska, a przede wszystkim rynki hurtowe, które działają tam bardzo sprawnie.

Biurowiec zamiast bazaru

W Polsce co prawda otwierane są nowe targowiska i modernizowane już istniejące. Jednak z takimi inwestycjami spotkamy się przede wszystkim w średnich i mniejszych miastach. W dużych miastach na przestrzeni dwóch dekad zdecydowanie ich ubywa. Na ich miejscu wyrastają nowe osiedla lub biurowce. 

Taki los spotkał wiele targowisk w dużych miastach. Wiosną tego roku informowaliśmy o podobnej sytuacji na warszawskiej Sadybie, gdzie na miejscu targowiska miał powstać nowy apartamentowiec.

 

źródło: www.agrotv.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here