Większe jabłka wracają do łask

wielkie jabłka

Ceny największych jabłek w tym i ubiegłych sezonach były znacznie niższe niż najbardziej poszukiwane kalibry. Obecnie coraz więcej kupujących wyraża chęć zakupu jabłek powyżej 85 milimetrów. Kierowane są one głównie na eksport.

Od początku sezonu ceny jabłek powyżej 90 czy 95 milimetrów były nieco niższe od najbardziej poszukiwanych kalibrów 70 – 80 milimetrów. Chociaż różniące zależą od bardzo wielu kwestii, takich jak, specyfika odmiany czy zamówień w przypadku każdego z kupujących podmiotów, to najgrubsze jabłka były tańsze od 10 nawet do 80 groszy na kilogramie.

Obecnie nieco poprawił się popyt na największe jabłka. Ze strony kupujących przybywa ofert kupna jabłek powyżej 85 milimetrów średnicy. Niektórzy oferują rozsortowanie jabłek co centymetr na przykład 80 – 90 mm i 90 – 100 mm. Poszukiwane odmiany to: Jonagored, Red Cap czy Red Chief jednak najczęściej oferty dotyczą Red Jonaprinca.

Rozmawialiśmy na ten temat z handlowcem jednej z podgrójeckich grup producenckich. Podmiot również kupuje Red Jonaprinca powyżej 85 milimetrów w cenie 1,50 zł za kilogram netto. Jak komentuje rozmówca na rynku są jabłka w takim kalibrze warte 1,20 i takie warte 1,50 zł za kilogram. Grupa wymaga przede wszystkim niemal pełnego wybarwienia i przechowania w kontrolowanej atmosferze. Tytułowe jabłka trafiają w większości na eksport – głównie na Białoruś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności