„3,23 zł/kWh i obawiam się, że to jeszcze nie koniec podwyżek… ”

komora na wynajem

– Nowa taryfa obowiązuje od 1 września, a pismo dostaje 20 września, coś tu jest nie tak – komentuje sadownik przerażony rosnącymi cenami energii elektrycznej.

Emocje związane z cenami energii elektrycznej nie słabną. Są one jak najbardziej uzasadnione i dotyczą w podobnej skali sadowników w Polsce, we Włoszech czy we Francji. Jeden z naszych czytelników prowadzi gospodarstwo sadownicze na Lubelszczyźnie. Przesłał nam zdjęcia pisma dotyczącego nowych stawek za energię elektryczną, które dziś otrzymał.

Sadownik kupuje prąd w taryfie C12W. Jak widać na zdjęciu niżej, aktualna stawka wynosi 3,08 zł/kWh netto, czyli 3,23 zł/kWh brutto. Nie zapominajmy, że jest to cena z 5%-ową stawką podatku VAT. W przypadku pełnej 23%-owej stawki, cena brutto wynosiłaby w tym momencie 3,78 zł/kWh.

taryfa 1

 

Nasz rozmówca przesłał nam także wcześniejsze pismo z czerwca tego roku. Jak widzimy, stawka nocna w taryfie C12W wynosiła wówczas 1,34 a obecnie 1,37 zł/kWh netto. Zatem wzrost jest symboliczny. W przypadku stawki dziennej mówimy o wzroście na poziomie 1,43 zł na każdej kilowatogodzinie. Wzrost ten będzie miał w gospodarstwie znaczący wpływ na koszt przechowania.

Kolejna kwestia, która zniesmaczyła sadownika to daty, jakie widnieją na dokumentach. Jak wynika z pisma, decyzja o wzroście cen została podjęta 23 sierpnia i obowiązuje od 1 września. O fakcie, a w zasadzie po fakcie odbiorca energii dowiaduje się niemal po miesiącu, czyli 20 września…taryfa 2

1 KOMENTARZ

  1. Redaktor nie wspomnial ze te 3zl jest za taryfe w godzinach szczytu a tylko 1zl poza szczytem gdzie 12w boerze sie zeby placic poza szczytem, gdyby wlasciciel chcial mniej placic wybralby taryfe C11 za 2zl calodobowo!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here