Bardzo dobre ceny malin, borówek i śliwek

TopHit

Początek i koniec zbiorów każdego z owoców charakteryzuje się wysokimi cenami. Wynika to niezmiennie z praw rynkowych, a w tym wypadku niezwykle małej podaży. Nie inaczej jest w tym roku. Obecnie możemy to zaobserwować na przykładzie malin, borówek amerykańskich oraz śliwek.

Na rynkach hurtowych coraz mniejsza podaż śliwek. Ostatnie partie z chłodni osiągają coraz wyższe ceny. Maksymalne, wywoławcze ceny śliwek za najwyższej jakości TopHita osiągają niemal 100 zł za 20 kilogramowy plastik. Najczęściej jednak wielkoowocowe śliwki sprzedaje się po około 80 zł za plastik, czyli 4,00 zł za kilogram. Nieco tańsze są Węgierki. W ich przypadku cena za plastik wynosi najczęściej 70 zł, czyli 3,50 zł za kilogram.

Śliwki kupują jeszcze również grupy producenckie. Obecnie za owoce powyżej 32 mm możemy otrzymać w zależności od podmiotu i jakości od 2,00 do 2,50 zł za kilogram.

Ostatnie partie borówek amerykańskich są obecnie sprzedawane w cenach przybliżonych do tych z początku sezonu. Ceny transakcyjne od 35 do 45 zł za kilogram panują od jakiegoś czasu, jednak przy tak małej podaży są jak najbardziej cenami realnymi.

Nie inaczej jest z malinami. Koniec sezonu, to również stawki od 35 nawet do 50 zł za kilogram. Chociaż ceny malin były w tym roku na stosunkowo dobrym poziomie, to plantatorzy zwracają uwagę, że przy tegorocznym plonowaniu niestety nie można mówić o w pełni udanym sezonie.

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here