Bellis® i Scala® w strategii ochrony przedzbiorczej jabłek i gruszek

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

jablka deserowe

Sezon 2023 w ochronie sadów jabłoniowych i gruszowych jednoznacznie uznawany jest za trudny. Trudności, z jakimi borykaliśmy się w trakcie sezonu wegetacyjnego mogą mieć swoje konsekwencje również w komorach przechowalniczych. Jak odpowiednio zabezpieczyć owoce, aby uniknąć przykrych niespodzianek? W strategii ochrony przedzbiorczej warto uwzględnić dwa preparaty – Bellis® i Scala®.

Planując strategię ochrony przedzbiorczej powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, z jakimi problemami mieliśmy do czynienia w poprzednim sezonie przechowalniczym. Bardzo możliwe, że część z nich wynikała nie ze specyfiki sezonu, a popełnionych przez nas błędów. Dokładna analiza i wyciągnięcie wniosków pozwoli nam na podjęcie optymalnych decyzji. Jeśli zaobserwowaliśmy problemy w poprzednim sezonie, powinniśmy dołożyć szczególnej uwagi do zabezpieczenia owoców właśnie pod tym kątem.

Drugą kwestią jest dostosowanie swoich działań do warunków, z jakimi mamy do czynienia w obecnym sezonie. Podstawowe problemy, z jakimi mierzymy się w większości sadów to parch jabłoni i sucha zgnilizna przykielichowa. Obie choroby mogą dać o sobie znać podczas przechowywania w postaci parcha przechowalniczego i szarej pleśni.  Skala zagrożenia jest zróżnicowana. Są sady, gdzie nie obserwuje się dużej presji, jednak są one w zdecydowanej mniejszości.

Ochrona na początku sezonu wymagała częstych zabiegów, a chłodna i deszczowa aura komplikowała sytuację. Z jednej strony wydawało się, że niska temperatura nie niesie ze sobą zagrożenia ze strony parcha, z drugiej strony warunki dla szarej pleśni były sprzyjające. Poza tym, część sadowników starała się ograniczać koszty, co w trudnym pod względem ochrony sezonie przyniosło swoje konsekwencje.

Z tego względu, jeśli nastawiamy się na przechowywanie jabłek i gruszek, ochrona pod kątem chorób przechowalniczych powinna być staranna i uwzględniać presję widoczną w sadzie. Do dyspozycji polecamy dwa preparaty – dobrze znany od lat Bellis® 38 WG, a także nowość na rynku –  Scala®.

Bellis® 38 WG to podstawowy preparat stosowany w ochronie przedzbiorczej. Oparty jest na dwóch substancjach: boskalidzie i piraklostrobinie. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie. W przypadku jabłoni zarejestrowany jest do ochrony przed gorzką zgnilizną jabłoni.  Można stosować go także do ochrony gruszy przed chorobami takimi jak mokra zgnilizna, czy gorzka zgnilizna gruszy.

Maksymalna dawka zalecana do jednorazowego zastosowania to: 0,8 kg/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym to dwa, a odstęp pomiędzy zabiegami: 8 – 14 dni. W BASF rekomendujemy jednorazową aplikację fungicydu na 7-21 dni przed zbiorem jabłek lub gruszek. Dwukrotne zastosowanie środka możliwe jest w razie dużego zagrożenia ze strony patogenów. Pierwszy raz na 3 tygodnie i następnie 1 tydzień przed zbiorem owoców. Karencja Bellis® 38 WG w przypadku jabłoni i gruszy wynosi 7 dni.

Jeśli chodzi o nowość na rynku – fungicyd Scala® 400 SC oparty na pirymetanilu, warto zwrócić na niego uwagę z tego względu, że jest dobrym narzędziem w zarządzaniu strategią antyodpornościową. Poza tym, dobrze wpisuje się w specyfikę tego sezonu, gdzie w wielu sadach mamy do czynienia z dużą presją ze strony suchej zgnilizny przykielichowej.  Pirymetanil zawarty w produkcie jest substancją kontaktowo-wgłębną, a więc po wniknięciu w głąb rośliny jest całkowicie odporny na zmywanie, co jest niezwykle istotnym czynnikiem w przypadku długoterminowego przechowywania owoców. Dawka preparatu Scala® to 1,5 l/ha. Karencja również wynosi 7 dni.

Jaką strategię wybrać? Jeśli ograniczamy liczbę pozostałości, proponujemy zastosowanie Scala®. W przypadku, jeśli nie musimy ich ograniczać, sprawdzonym rozwiązaniem jest Bellis® 38 WG. Jeśli natomiast zależy nam na bardzo mocnym zabezpieczeniu jabłek i gruszek polecamy w pierwszej kolejności zastosowanie preparatu Bellis® 38 WG, a na tydzień przed zbiorem Scala®.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym specjaliści BASF omawiają zasady stosowania obu preparatów:

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here