Ochronę przedzbiorczą powinniśmy rozpocząć 6–5 tygodni przed planowanym zbiorem. Więc początek będzie różny dla poszczególnych odmian.
Niemniej, sierpień jest miesiącem, w którym taką ochronę zazwyczaj rozpoczynamy. Dlatego stosowany jest intensywny program zabiegów produktami zawierającymi kaptan co 7-10 dni. W tym sezonie ze względu na duży problem z parchem zabiegi przedzbiorcze są bardzo ważne. Także w sierpniu jabłka ponownie stają się bardziej wrażliwe na porażenie przez parcha i jeżeli na drzewach występują plamy (na liściach i/lub na owocach) to może dochodzić do wtórnych infekcji. Ze względu na długi czas inkubacji objawy widoczne są z reguły dopiero w trakcie lub po przechowaniu.
Powinniśmy dostosować program ochrony od długości przechowywania. Im dłużej planujemy przechowywać owoce, tym bardziej powinniśmy przyłożyć się do ochrony. Zwłaszcza, jeżeli owoce przechowywane są dłużej niż do marca, porażenie przez niektóre choroby przechowalnicze może się znacznie nasilić. Trzeba mieć to na uwadze. Nie jest łatwo zdecydować w sierpniu, jak długo owoce z poszczególnych kwater będą przechowywane, a w związku z tym, jaką strategie podjąć. W takiej sytuacji dla większości przypadków zalecany jest program przeznaczony dla owoców do długiego przechowywania.
Oczywiście, nie wszystkie problemy przechowalnicze wynikają z nieodpowiedniej ochrony. Uszkodzenia owoców podczas zbioru są częstą przyczyną niepowodzenia przechowywania, ponieważ niektóre grzyby atakują poprzez uszkodzoną skórkę. Dlatego właściwy zbiór ma duże znaczenie.
Stosując ŚOR sadownicy muszą stosować się do przepisów prawa, które precyzują wymagania dotyczące pozostałości środków ochrony roślin. Musimy też pamiętać, że niektóre sieci nie tylko ustanawiają własne prawo, ale także ustanawiają własne normy pozostałości. Nie jest łatwo wybrać program ochrony, który sprostałby najbardziej restrykcyjnym wymaganiom, ale stosując nowe preparaty, które zostały wprowadzone w ostatnich latach, jest to możliwe.
Jeżeli w programie ochrony przedzbiorczej zastosujemy kilka różnych substancji to w dużym stopniu poprawimy skuteczność ochrony przeciwko chorobom przechowalniczym, co jest szczególnie ważne przy długim okresie przechowywania owoców, ale wprowadzimy większą ilość substancji aktywnych. Dlatego mieszanie i naprzemienne stosowanie preparatów jest kluczowe dla skuteczności ochrony. Jeżeli planujemy przechowywać dłużej niż do marca, powinniśmy zastosować ochronę z użyciem kaptanu i produktu dwuskładnikowego takiego jak Switch 62,5 WG, Bellis 38 WG czy Luna Experience 400SC.
Jeżeli owoce chcemy przechowywać bardzo długo powinniśmy zastosować fungicydy pozbiorczo za pomocą zamgławiania (DeccoPyr Pot, Xedathane-HN) lub używając drenczera do prysznicowania (Penbotec 400SC, ActiSeal PYR, Scholar).
Oprac. Marcin Piesiewicz
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie