W tym tygodniu na dobre rozpoczną się zbiory paskowanych sportów Gali. Atrakcyjne ceny za pierwsze partie wpłynęły na większe oczekiwania sadowników. Jak aktualnie (11.09.2023) kształtują się ceny paskowanych sportów Gali?
Aktualne ceny Gali
Kupujący oferują obecnie od 2,00 do 2,30 zł/kg za jabłka powyżej 70 mm średnicy. Różnice wynikają z wymagań, oczywiście rosną wraz z ceną. Owoce od 65 do 70 mm są kupowane przeważnie po 1,50 zł/kg, a od 50 do 65 mm po 1,00 zł/kg. Z takimi ofertami spotkamy się najczęściej. W tym samym czasie sadownicy oczekują przeważnie 2,00 zł za każdy kilogram w skrzyni.
W ostatnich dniach rozpowszechniane są również informacje o spadkach cen paskowanych sportów Gali. Jednak realnie stawki nie spadły, ponieważ na rynku nie są oferowane jeszcze duże partie, które zostały już zerwane i czekają na nabywców. Jest to zatem coroczna „gra”, aby kupić jak najtaniej i wywołać przy tym przeświadczenie o nadchodzących spadkach.
Co świadczy przeciw spadkom? Ogólnie nieco niższe zbiory, ale w przypadku Gali będzie to przede wszystkim popyt. Owocami z Polski niezmiennie zainteresowani są zagraniczni odbiorcy. W perspektywie sezonu sprzedaż nie powinna być problematyczna. Jako kraj mamy już wypracowane kontakty i kanały sprzedaży. Nie zapominajmy, że Gala z powodu braku innych odmian trafia obecnie na półki krajowych marketów, co również nieco zmniejszy jej podaż na rynku.
Co na to handlowcy?
Nasi rozmówcy, którzy zajmują się eksportem są zdania, że obniżki nie posłużą nikomu. Jeśli kilku sadowników zgodzi się na niższe stawki to jeden eksporter obniży cenę wysortowanego towaru na przykład w Arabii Saudyjskiej. Kolejni dostawcy będą musieli zrobić to samo. Wszystkim ogniwom łańcucha dostaw służy dziś stabilny handel. W związku z tym warto utrzymać ceny na poziomie 2,00 zł/kg.
Inni są zdania, że rynek i tak pozytywnie zweryfikuje ceny Gali. Nie jest niczym niezwykłym, że stawki w szczycie zbiorów są najniższe. Dotyczy to w takim samym stopniu arbuzów w Grecji i jabłek w Polsce. W związku z tym, kolejni nasi rozmówcy twierdzą, że nawet, jeśli ceny na jakiś czas spadną do kolejnych tygodniach dość szybko wrócą do poziomu 2,00 zł/kg i więcej.