Ceny jabłek na Broniszach stabilne, ale czy satysfakcjonujące?

bronisze ceny jabłek

Po nieznacznych spadkach cen jabłek spowodowanych wzrostem podaży rynek ustabilizował się. Jak aktualnie kształtują się ceny?

Popularne odmiany jabłek na rynku w Broniszach niezmiennie kosztują około 30 zł za skrzynkę (2,00 zł/kg). Przy sprzedaży większych ilości sadownicy godzą się na stawki o 2 – 3 złote na skrzynce niższe. Mówimy to o cenach za Szampiona, Alwę, Galę czy odmiany z grupy Jonagolda.

Wyższe ceny tradycyjnie obowiązują w przypadku Lobo i Cortlanda. W wypadku jabłek najwyższej jakości stawki przekraczają poziom 50 zł za skrzynkę (3,33 zł/kg). Dni i tygodnie upływają, a odmianą, którą nadal można sprzedać najszybciej ze wszystkich pozostaje Cortland.

O tej porze tradycyjnie notowaliśmy już powoli rosnący popyt na Boskoopa. Niestety, obecnie nie można tego powiedzieć. Stawki co prawda są wyższe od „standardów”, ale odbiegają od Lobo i Cortlanda. Boskoop wysokiej jakości jest sprzedawany najczęściej za około 40 zł za skrzynkę (2,66 zł/kg).

Po zakończeniu zbiorów na przełomie października i listopada, na rynkach hurtowych wyraźnie wzrosła podaż jabłek. W efekcie, średnio o około 5 złotych na skrzynce spadły średnie ceny. Taki poziom utrzymuje się do dziś. Ponadto warto podkreślić, że mniej więcej od połowy sierpnia hurtowe ceny jabłek są dosyć stabilne. Nie jest to reguła w polskich realiach handlu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here