Wysortowane jabłka w Niemczech średnio zaledwie o 14 groszy droższe niż w Polsce

basen jabłka

W kwietniu sadownicy obserwowali (co prawda nieznaczący, ale jednak) wzrost cen jabłek deserowych. Wzrosły także średnie ceny jabłek po sortowaniu. Wyjątkowo niskie są natomiast stawki w Niemczech.

W danych Komisji Europejskiej widzimy, że w Polsce kilogram jabłek przygotowanych do sprzedaży kosztował w kwietniu średnio 2,46 zł/kg. Mówimy zatem mniej więcej o analogicznym wzroście jak w przypadku stawek w stosunku do tego, jakie sadownicy otrzymują za jabłka na sortowanie.

Sadownicy czekają na kolejne wzrosty cen. Biorąc pod uwagę koszty energii elektrycznej i trudny sezon nie ma w tym nic dziwnego. Na podwyżki jest jeszcze nieco „miejsca” jeśli spojrzymy na cały europejski rynek i średnie ceny w UE. Te wyniosły w kwietniu 3,74 zł/kg.

Dobra informacja jest taka, że nasze jabłka znowu nie są najtańszymi we Wspólnocie. Najniższe stawki obowiązują w Belgii, jedynie 1,85 zł/kg. Jak na niemieckie standardy, wyjątkowo niskie są także ceny w za Odrą2,60 zł/kg, czyli średnio zaledwie 15 groszy więcej niż w Polsce. Najwięcej za jabłka trzeba zapłacić we Francji – 6,01 zł/kg.

 

ceny jabłek w Polsce

źródło: www.ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here