Ceny truskawek w hurcie – widoczna stabilizacja

truskawki w punetce

Tytułowa stabilizacja dotyczy przede wszystkim rynku truskawek deserowych. Chociaż nie widać wyraźnych wzrostów cen, jednak sprzedaż jest płynna. Na ogólną sytuację pozytywny wpływ ma również eksport.

Na podwarszawskich Broniszach łubianka truskawek kosztuje od 7 do 14 zł (3,50 – 7,00 zł/kg). Jest to niezmiennie wynikiem bardzo zróżnicowanej jakości owoców. Chociaż najniższe ceny transakcyjne są mniejsze niż ceny w skupie, to nadal wielu producentów preferuje sprzedaż na rynkach hurtowych. Głównym argumentem jest szypułkowanie truskawek.

Podobne stawki obowiązują na łódzkiej Zjazdowej. Tam truskawki są sprzedawane od 8 do 14 zł za łubiankę, (4,00 – 7,00 zł/kg). Z kolei na lubelskiej Elizówce łubianka kosztuje 12 – 14 zł (6,00 – 7,00 zł/kg). Na targowisku gminnym w Nowym Przybojewie. Tam producenci oferują owoce od 9 do 11 zł za łubiankę (4,50 – 5,50 zł/kg).

W ubiegłym sezonie niemalże nie eksportowaliśmy truskawek. Z powodu długich i intensywnych opadów, truskawki nie miały wysterczającej jakości, aby dotrzeć do rynków docelowych. Obecnie część truskawek wyjeżdża za granicę, co wpływa na poprawę płynności handlu na krajowym rynku.

Na skupach nadal obserwujemy delikatny trend wzrostowy. Najwyższe ceny, jakie można uzyskać w skupie są nierzadko wyższe od tych z rynków hurtowych. 4,10 – 4,30 zł/kg to ceny truskawek na mrożenie. Tak więc najwyższe stawki brutto przekraczają już 9 zł za łubiankę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here