Czy polskie prognozy zbioru również powinny zostać skorygowane w dół?

Natyra Magic Star

WAPA po raz pierwszy od wyjściowych prognoz zbiorów z początku sierpnia, koryguje szacunki zbiorów jabłek w dół. Dane z Polski nie uległy zmianie.

Pierwsze prognozy podano na początku sierpnia w Belgradzie. Wówczas odbył się kongres Prognosfruit 2022. Całkowite zbiory w Europie miały wynieść 12 168 000 ton. Najnowsza korekta wynika z przebiegu pogody, kosztów energii elektrycznej oraz obserwowanego w wielu krajach niedoboru pracowników sezonowych.

Prognozę obniżono do poziomu 12 076 000 ton, czyli o 92 000 ton w skali całego kontynentu europejskiego. Również amerykanie poinformowali, że zbiory spadną do 4,6 miliona ton. Wracając do Europy, tylko Czechy i Polska nie skorygowały swoich prognoz w dół.

Niesprzyjające warunki pogodowe w sierpniu znacząco wpłynęły na wielkość i jakość owoców w wybranych regionach Europy. Z tego powodu udział jabłek przeznaczonych do przetwórstwa będzie większy niż początkowo zakładano. W swoim komunikacie WAPA zwraca uwagę na niedobór siły roboczej w Polsce, który może mieć istotny wpływ na wolumen zebranych jabłek. Z kolei rosnące ceny energii elektrycznej dają podstawy do obaw o ciągłość dostaw jabłek do początku kolejnego sezonu.

źródło: freshplaza.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here