Francja: Pomimo przymrozków w komorach więcej jabłek niż przed rokiem

jabłka deserowe

Francuzi podali dane dotyczące stanów magazynowych jabłek na początek marca. Jabłek jest więcej, a gruszek mniej niż w ubiegłym roku. Czekamy na dane WAPA.

Francuskie zapasy jabłek na przełomie lutego i marca były aż o 21% wyższe niż przed rokiem. Pomimo tego, że  zbiory w 2021 roku były zmniejszone z powodu wiosennych przymrozków, zapasy nie zmniejszały się tak szybko, jak w poprzednich latach. Gruszek z kolei było o połowę mniej niż rok temu.

Francuska instytucja analityczna Agreste (przy Ministerstwie Rolnictwa) zauważa, że poziom zapasów w miarę trwania sezonu jest coraz większy w stosunku do analogicznych okresów ubiegłego sezonu. Jest to spowodowane mniejszym popytem na jabłka oraz mniejszą aktywnością eksportową. Francja eksportuje w tym sezonie o 40% mniej jabłek od średniej z pięciu ostatnich lat.

Polskie zapasy jabłek były na początku lutego o 8% wyższe niż przed rokiem. W najbliższym czasie zostaną opublikowane nowe zestawienia stanów magazynowych WAPA ze wszystkich krajów europejskich. Dane z naszego kraju są szczególnie interesujące z powodu masowej sprzedaży jabłek deserowych do przetwórstwa, nieznacznych wzrostów cen oraz zapowiadanych mechanizmów wycofania jabłek z rynku. 

 

źródło: agreste.agriculture.gouv.fr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here