Jabłka przemysłowe – koniec krótkiej paniki i symboliczne wzrosty cen [15.11.2023]

ceny skupu jabłek

Po 1 listopada dużo działo się na rynku jabłek przemysłowych. Aktualnie jednak obserwujemy znacznie mniejszy ruch, stabilizację, a nawet symboliczne wzrosty cen. Jak kształtują się ceny skupu jabłek przemysłowych na dzień 15.11.2023?

Jeszcze na początku ubiegłego tygodnia obowiązywały ceny na poziome maksymalnie 0,85 zł/kg. Mniej więcej w połowie ubiegłego tygodnia zanotowaliśmy spadki, przeważnie do 0,80 zł/kg. Przez kilka dni obowiązywały także ceny na poziomie 0,78 a minimalnie 0,75 zł/kg. 

Przez ten czas dostawy na punkty skupu, a więc również na zakłady przetwórcze były bardzo duże. Takiego ruchu nie obserwowaliśmy ani we wrześniu, ani w październiku, a to nie miało miejsca w przeszłości.  Przez około 10 dni przedsiębiorcy handlujący jabłkami przemysłowymi mieli „ręce pełne roboty”.

W analizowanym okresie nie brakowało pogłosek o kolejnych obniżkach ceny, co w podatnych osobach wzmacniało presję sprzedaży. Na zakładach powszechne były awarie i przestoje, które doprowadzały do okresowego spiętrzenia dostaw.

Jednak od początku tego tygodnia ruch na punktach skupu jest znacznie mniejszy, a kolejki przed zakładami są coraz krótsze lub w ogóle ich nie ma. Zapasy zgromadzone w gospodarstwach uszczupliły się praktycznie wyłącznie do rwanych jabłek niższej jakości, które najprawdopodobniej zostaną sprzedane jako „suchy przemysł” do produkcji soków NFC.  

Znacznie niższa podaż skutkuje nieznacznymi wzrostami cen w tym tygodniu. Ci pośrednicy, którzy oferowali 0,75 – 0,78 powoli wracają do stawek na poziomie 0,80 zł/kg. Jest to możliwe, ponieważ o 2 – 3 grosze wzrosły stawki na wybranych zakładach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here