Paletowa? Platformowa? Jaka waga dla sadownika?

waga dla sadownika

Waga jest niezbędnym narzędziem w gospodarstwie sadowniczym. Zwłaszcza w handlu za wagę w skrzyni. Jakie urządzenie warto wybrać?

W przestrzeni sadowniczej coraz więcej obserwujemy ogłoszeń kupna i sprzedaży jabłek za wagę w skrzyni. Można przypuszczać z przyszłości ta forma sprzedaży będzie stawać się standardem. Jednak jak sama nazwa wskazuje, jabłka musimy zważyć. Na rynku dostępna jest niezliczona ilość urządzeń. Można je podzielić na kilka grup. Każdy typ ma swoje zastosowanie, jednak nie każda dobrze sprawdzi się w gospodarstwie sadowniczym.

Wagi przemysłowe możemy podzielić na wagi platformowe, paletowe, najazdowe, płozowe i fundamentowe. W małych i średnich gospodarstwach zdecydowanie najlepiej sprawdzą się wagi paletowe w kształcie litery „U” czy potocznie nazywane „podkową”. Urządzenia takie są stosunkowo lekkie i mobilne. Jeśli waga nie jest nam potrzebna na co dzień, to właśnie ten typ urządzeń powinien się znaleźć w gospodarstwie. Po zważeniu truskawek, wiśni czy partii jabłek deserowych, urządzenie rozłączamy i możemy je przechowywać w pionie w innym miejscu. To dodatkowy argument dla sadowników, którzy nie mają zbyt wiele wolnego miejsca.

Ceny nowych wag tego typu zaczynają się od 1500 złotych, a używane kupimy nawet poniżej 1000 złotych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że najoptymalniejszy będzie wybór urządzenia o maksymalnym obciążeniu do 1500 kg. Wówczas bezpiecznie zważymy jednocześnie 3 skrzyniopalety.

W sadownictwie równie dobrze sprawdzają się wagi platformowe zwane też pomostowymi. Są one jednak mniej mobilne i nieco droższe. Jeśli ktoś zajmuje się handlem, bądź prowadzi punkt skupu, to właśnie ten typ urządzeń będzie świetnym wyborem.

W momencie budowy chłodni również możemy pomyśleć o wadze. Wagi fundamentowe i fundamentowe otwierane mogą być wbudowane w konstrukcję budynku. Często spotkamy je na przykład w grupach producenckich. Pomost takiej wagi jest na równi z posadzką i dzięki użyciu grubej blachy (18 – 20 milimetrów) możemy po nim swobodnie jeździć. Jednak analogicznie do maksymalnego obciążenia, urządzenia takie są zdecydowanie najdroższe. Dla porównania koszt nowej wagi, na której zważymy ładunki do 1500 kilogramów to ponad 6000 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here