Pozostałości środków ochrony przekroczone nawet 75 razy

cytryny

W tureckich cytrynach wykryto rażące przekroczenia środków ochrony roślin. Co więcej są to substancje czynne, których nie wolno stosować w UE. Chociaż jest to bardzo skrajny przykład warto zauważyć, że podczas gdy w UE wycofywane są kolejne substancje, ograniczenia nie dotyczą naszych konkurentów na rynku. 

Komisja Europejska poinformowała o wykryciu 10 partii tureckich cytryn zawierających pestycydy, które przekroczyły MRL (maksymalny limit pozostałości). Wykryto pozostałości chloropiryfosu, prochlorazu i chloropiryfosu metylowego w stężeniach przekraczających nawet 75-krotność poziomów ustalonych przepisami wspólnotowymi. Zakazano wprowadzania tych partii do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Nie można zaprzeczyć, że tureckie owoce z podobnymi przekroczeniami znajdują się także na polskim rynku. Tamtejsi producenci nadal mogą stosować wiele substancji czynnych, których zakazano w Unii. Nie będą ich także dotyczyły wytyczne Zielonego Ładu. Warto zwrócić uwagę na wykryte substancje. Chloropiryfosu i chloropiryfosu metylowego nie można stosować w UE od półtora roku. Prochloraz to fungicyd stosowany w ochronie zbóż. Jego zatwierdzenie wygasa wraz końcem roku.

Nie można zabronić dostępu do rynku unijnego krajom spoza wspólnoty. Niemniej opisywana sytuacja nie powinna mieć miejsca. Podczas gdy sadownicy w UE wprowadzają droższe, biologiczne rozwiązania i ograniczają ochronę chemiczną ich konkurenci spoza Wspólnoty używają substancji czynnych zakazanych w Unii. To rażący przykład nieuczciwej konkurencji. Na wolnym rynku unijni sadownicy przegrają konkurencję z tańszą i wydajniejszą produkcją poza Unią.

źródło: valenciafruits.com

2 KOMENTARZE

  1. Kluczem jest ostatnie zdanie.!!!!!! Cyt.: na wolnym rynku PRZEGRAJĄ…!!!!!! I co z tym zrobi PIORIN ????!!!! Moja odp. NIC ! powodzenia Europejczycy w prod owoców i warzyw.

  2. Mówimy o tym od lat, niestety nie ma żadnej instytucji lub lobby które mówiło by językiem producentów rolnych. Cała zywnosc ze świata nie spełnia norm UE. Moze komuś na tym zależy? Moze ktoś się chcial pozbyć konkurencji? Cała nafzieja we francuskich rolnikach, może oni przemówią do rozumu brukseli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here