Blokada trzech przejść granicznych z Ukrainą trwa już niemal dwa tygodnie. Do protestu od poniedziałku dołączają rolnicy. Strajkować chcą też kolejne branże…
Jak przekonują organizatorzy strajku, problem z powodu którego podjęto się zablokowania granicy jest już szeroko dyskutowany w Brukseli. Do strajku chcą przyłączyć się kolejne branże poszkodowane przez bezcłowy handel z Ukrainą, dyskryminowane przez nierówną konkurencję.
W przypadku rolników najbardziej poszkodowani przez unijną politykę zostali producenci zbóż, malin, a także hodowcy drobiu. We wszystkich przypadkach import doprowadził do kryzysu i załamania cen. Faktów tych zdaje się nie dostrzegać Bruksela, która nakazuje Polsce przywrócenie ruchu na granicy.
Przypomnijmy, że od 6 listopada przewoźnicy blokują trzy przejścia graniczne. Polskie TIR-y stoją w Korczowej, Hrebennem i Dorohusku. Od najbliższego poniedziałku (20 listopada) zablokowane będzie kolejne przejście, czyli Medyka. W efekcie wymiana handlowa Polska – Ukraina oraz UE – Ukraina będzie jeszcze bardziej utrudniona.
Dotąd strajkujących jedynie wspierali rolnicy ze stowarzyszenia Oszukana Wieś, a od nowego tygodnia oficjalnie przyłączą się do protestu. Będą oni blokować przejście w Medyce. Taką samą formę strajku rozpoczną także przewoźnicy ze Słowacji. Główny postulat jest ten sam – przywrócenie systemu zezwoleń dla ukraińskich przewoźników.
zdjęcie: Rafał Mekler