Rekordowy tydzień dla polskiego koncentratu jabłkowego w USA

sypanie

Stany Zjednoczone stają się coraz częstszym kierunkiem eksportu polskiego koncentratu jabłkowego. Ostatni tydzień był pod tym względem rekordowy. To bardzo dobra informacja.

Ostatni raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa o koncentracie jabłkowym prezentuje między innymi import produktu z poszczególnych krajów świata. Jak wynika z ostatniego tygodniowego raportu, do USA sprowadzono z Polski 1 620 682 litrów zagęszczonego soku jabłkowego. To równowartość około 1700 ton, zatem jak na jeden tydzień jest to bardzo dobry wynik. Jeśli spojrzymy na ten wynik z perspektywy surowca to sprzedaliśmy za ocean niemal 14 000 ton jabłek przemysłowych.

Stany Zjednoczone mogą okazać się w przyszłości coraz bardziej znaczącym rynkiem. Napięta sytuacja między Chinami, a USA tak naprawdę działa na naszą korzyść. Obecnie korzystamy na zerowej stawce celnej, dzięki czemu nasz produkt może konkurować z chińskim, co kiedyś nie było możliwe.

Jak widzimy na wykresie niżej wynik z ostatniego tygodnia jest najwyższy w tym sezonie. Ponadto widać, że od końca grudnia eksport wyraźnie się zwiększył. Czy może to oznaczać mniejsze problemy z kontenerami? Tak czy inaczej mamy nadzieję, że eksport w skali tygodnia utrzyma się w przyszłych miesiącach na poziomie ostatniego wyniku. Od września wyeksportowaliśmy do Stanów zjednoczonych 5 319 646 litrów o wartości 8,33 miliona dolarów (33 miliony złotych).

eksport ZSJ
Eksport koncentratu jabłkowego do USA w litrach tygodniowo. Źródło: National Apple Processing Report. Opracowanie własne

USA coraz częstszym kierunkiem eksportu koncentratu jabłkowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here