Ceny jabłek przemysłowych stabilne od miesiąca, ale handel jest symboliczny

przemysłowe

Od miesiąca cena jabłek przemysłowych jest dosyć stabilna na poziomie około 0,60 zł/kg. Nie zapominajmy jednak, że przebieg całego sezonu był znacznie bardziej złożony.

Obecnie ceny jabłek przemysłowych są bardzo wyrównane. W przypadku „suchego przemysłu” dominują stawki na poziomie 0,60 zł/kg. Znacznie mniej jest natomiast ofert zakupu. Przetwórnie pracują w określonych harmonogramach (produkcja co kilka dni). Poza tym, dostawy surowca to niemal wyłącznie odsort z grup producenckich i sortowni.

Tradycyjnie, wyższe ceny dotyczą jabłek na musy i przeciery. Za Goldena Deliciousa sadownicy mogą otrzymać 0,70 zł/kg. Natomiast jabłka na obieranie skupowane są przeważnie od 0,80 do 0,85 zł/kg. W tym wypadku również produkcja jest znacznie niższa niż jesienią i zimą.

Jak widzimy na wykresie niżej, cena skupu jabłek przemysłowych w tym sezonie tylko przez kilka dni wyniosła 0,65 zł/kg i myła to stawka maksymalna. Średnia (arytmetyczna) cena z całego sezonu (od 20 lipca do dziś) wyniosła 0,46 zł/kg.

 

ceny
Opracowanie własne na podstawie własnych danych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here