Tegoroczne zbiory owoców zakończone. Wszystko wskazuje na to, że sadownicy nie będą mieli problemu z ich zbytem i to nie tylko w Polsce, lecz także w wielu innych krajach. Czego można spodziewać się zatem w nadchodzącym sezonie sprzedażowym? Informacje na ten temat przekazują eksperci z zagranicy. Dodatkowo w najnowszym numerze Miesięcznika Praktycznego Sadownictwa SAD omówiony został między innymi temat wapnowania gleb, a także specyfiki zbioru i przechowywania odmiany Red Jonaprince.
Ponadto w najnowszym numerze MPS SAD – 11/2020 między innymi o:
Za nami pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja online dotycząca rynku jabłek PROFIFRUIT – Zbiory 2020. W wydarzeniu wzięli udział eksperci z całego świata, co dało pełny obraz i szeroką perspektywę dotyczą zbiorów i handlu jabłkami w tym sezonie. Unikalne treści sprawiły, że konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem
sadowników i przedstawicieli branży sadowniczej.
Odmiana ‘Red Jonaprince’ (synonimy: ‘Wilton’s® Red Jonaprince’, ‘Wiltons’), to naturalny
ciemnoczerwony mutant odmiany ‘Jonagold’ znaleziony w Holandii w 1994 r. Jego podstawową zaletą jest bardzo wczesne pojawianie się rumieńca praktycznie na całej powierzchni owocu. Zdarza się jednak, że w sadzie obserwowana jest rewersja, czyli cofnięcie zdolności do intensywnego wybarwiania. Niekiedy można zaobserwować całkowicie zielone owoce występujące pojedynczo w koronie drzewa (fot. 1) lub nawet na całej gałęzi. Znaczne wcześniejsze pojawianie się rumieńca, w porównaniu z odmianą standardową, powoduje znaczny wzrost popularności odmiany ‘Red Jonaprince’ w polskich sadach, ale jednocześnie przysparza coraz więcej problemów z prawidłowym wyznaczeniem terminu zbioru oraz określeniem maksymalnej długości przechowywania. Wychodząc naprzeciw tym problemom, w ramach Zadania 3.5 „Rozwój innowacyjnych technologii przechowywania i wykorzystania owoców i warzyw”, Programu Wieloletniego 2015–2020 pn. „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w Pracowni Przechowalnictwa i Fizjologii Pozbiorczej Owoców i Warzyw Instytutu Ogrodnictwa (PPiFPOiW) podjęto badania związane z wyznaczaniem optymalnego terminu zbioru oraz określeniem wpływu technologii przechowywania na jakość i trwałość jabłek odmiany ‘Red Jonaprince’.
Czytaj dalej – strony 26-33 w MPS SAD 11/2020
Czytaj dalej – strony 55-59 w MPS SAD 11/2020
Źródło: mat. prasowe Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa
Czytaj dalej – strony 72-73 w MPS SAD 11/2020
Nie zwlekaj zaprenumeruj MPS SAD
lub kup najnowszy numer 11/2020: